Tuesday, September 14 2010

Czym jest turystyka religijna?

Turystyka religijna wiąże się głównie z przeżyciami duchowymi, religijnymi. Celem naszej podróży religijnej jest pielgrzymowanie do miejsc świętych, obdarzonym kultem. To czas modlitwy, kontemplacji, wypraszania łask, modlitwy dziękczynnej, całkowite oddania się Bogu. Turystyka religijna jest jak ładowanie baterii duchowych, pozwala się oczyścić, często odnaleźć sens życia.

Turystyka religijna bardzo często przybiera także formę poznawczą, często bywa tak, iż pielgrzymujemy do miejsc innych kultur religijnych, by móc poznać inne wierzenia, obyczaje z nimi związanie, wartość religii dla innych nacji. To także zwiedzanie zabytków sakralnych, czy obcowanie ze sztuką religijną.

Sami widzimy, jakie jest bogactwo turystyki religijnej, jej wielowymiarowość sprawia, iż jest atrakcyjna zarówno dla ludzi wierzących, jak i bezwyznaniowych.

Monday, September 13 2010

Turystyczne zakątki Polski

Polska to kraj o bogatej rzeźbie terenu, posiadamy kilka przepięknych pasm górskich, tereny rozlewiskowe (Mazury), a także dostęp do morza.

Podróżując po Polsce możemy zwiedzić wiele zabytkowych miast cieszący się niebywała historią, bogatą architekturą, zabytkami godnymi poznania. Dla osób lubujących się w czynnej turystyce poleca się Tatrzańskie szlaki górskie, a także jaskinie (największa jaskinia to Jaskinia Wielka Śnieżna w Tatrach Zachodnich, posiada 22 km długości i 824 metry głębokości). Malownicze tereny to także wyżyna Krakowsko-Częstochowska oraz Góry Świętokrzyskie. Polska to także Parki Narodowe, skanseny, ogrody botaniczne, zamki, pałace oraz wiele wartych zwiedzenia miejsc sztuki i kultury. Podróż po Polsce to niebywała przygoda, nauka historii i moc wrażeń.

Thursday, September 9 2010

Turystyka w Polsce w XXI wieku

Wycieczki last minute, tropikalne, egzotyczne krajobrazy, nowe kultury, coraz to bardziej fascynujące podróże, czy aby na pewno tak wygląda dzisiejsza turystyka w Polsce? Kiedyś przeciętny Polak marzył o wakacjach nad naszym poczciwym Bałtykiem. Rodzi się pytanie, czy dziś śni nam się to samo?

Coraz częściej już nie, lubimy błogie lenistwo w żarzącym się słońcu, pod palmami. Dzisiejsza turystyka wygląda bardziej jak „smażenie kotleta”, niżeli prawdziwe wyprawy trapera. A szkoda jest wielka, gdyż nasz kraj pod względem turystycznym mógłby śmiało konkurować z krajami takimi jak Grecja, czy Chorwacja. Bogate ukształtowanie terenu, miejsce godne obejrzenia, zabytki w niemal każdym zakątku kraju. Mamy wszystko - jeziora, góry, morze, tylko zwiedzać, tylko podziwiać, tylko się zachwycać.

Podróżuj po Polsce, bo warto!

Tuesday, September 7 2010

Rodzaje turystyki

Turystyka – z tym pojęciem wiążą się zarówno wszelakie wymagania, oczekiwania, jak i cele. Wybierając się w podróż turystyczną kreślimy sobie ściśle określony cel naszej podróży, by było łatwiej utworzyć dobry plan turysty, utworzono klasyfikację, wysublimowany podział na kilka zasadniczych rodzajów turystyki:

Turystyka poznawcza (np. zaliczmy do niej turystykę krajoznawczą, kulturową, etniczną, kulturową), ma ona na celu poznawanie świata zarówno przyrody jak i sztuki, kultury i obyczajów. Kolejna to turystyka wypoczynkowa, jak sama nazwa skazuje nastawia nas na stricte wypoczynek (np. agroturystyka, clubbing, rozrywkowa). Wyróżnia się także turystykę kwalifikowaną (poznawanie nowych kultur, przeżycie niewiarygodnych przygód), zdrowotną (turnusy uzdrowiskowe, rehabilitacyjne), religijną (przezywanie doznań religijnych), a także biznesową (turystyka targowa, branżowa, wyjazdy służbowe).

Tuesday, August 17 2010

Under Construction

Serwis o turystyce w Polsce jest w trakcie przebudowy. W najbliższym czasie planujemy jego ponowne uruchomienie.