Tag - turystyka

Entries feed - Comments feed

Thursday, September 9 2010

Turystyka w Polsce w XXI wieku

Wycieczki last minute, tropikalne, egzotyczne krajobrazy, nowe kultury, coraz to bardziej fascynujące podróże, czy aby na pewno tak wygląda dzisiejsza turystyka w Polsce? Kiedyś przeciętny Polak marzył o wakacjach nad naszym poczciwym Bałtykiem. Rodzi się pytanie, czy dziś śni nam się to samo?

Coraz częściej już nie, lubimy błogie lenistwo w żarzącym się słońcu, pod palmami. Dzisiejsza turystyka wygląda bardziej jak „smażenie kotleta”, niżeli prawdziwe wyprawy trapera. A szkoda jest wielka, gdyż nasz kraj pod względem turystycznym mógłby śmiało konkurować z krajami takimi jak Grecja, czy Chorwacja. Bogate ukształtowanie terenu, miejsce godne obejrzenia, zabytki w niemal każdym zakątku kraju. Mamy wszystko - jeziora, góry, morze, tylko zwiedzać, tylko podziwiać, tylko się zachwycać.

Podróżuj po Polsce, bo warto!

Tuesday, September 7 2010

Rodzaje turystyki

Turystyka – z tym pojęciem wiążą się zarówno wszelakie wymagania, oczekiwania, jak i cele. Wybierając się w podróż turystyczną kreślimy sobie ściśle określony cel naszej podróży, by było łatwiej utworzyć dobry plan turysty, utworzono klasyfikację, wysublimowany podział na kilka zasadniczych rodzajów turystyki:

Turystyka poznawcza (np. zaliczmy do niej turystykę krajoznawczą, kulturową, etniczną, kulturową), ma ona na celu poznawanie świata zarówno przyrody jak i sztuki, kultury i obyczajów. Kolejna to turystyka wypoczynkowa, jak sama nazwa skazuje nastawia nas na stricte wypoczynek (np. agroturystyka, clubbing, rozrywkowa). Wyróżnia się także turystykę kwalifikowaną (poznawanie nowych kultur, przeżycie niewiarygodnych przygód), zdrowotną (turnusy uzdrowiskowe, rehabilitacyjne), religijną (przezywanie doznań religijnych), a także biznesową (turystyka targowa, branżowa, wyjazdy służbowe).